LTC1540IS8#TRPBF
Bomkey ( HK ) Electronic Co.,Limited
Contact Now
LTC1540IS8#TRPBF
Current - Input Bias (Max) : -
Voltage - Input Offset (Max) : 12mV @ 5V
Product Category : Analog Comparators
Type : with Voltage Reference
Voltage - Supply, Single/Dual (±) : 2 V ~ 11 V, ±1 V ~ 5.5 V
Propagation Delay (Max) : 60µs
Supplier Device Package : 8-SOIC
CMRR, PSRR (Typ) : 80dB CMRR, 80dB PSRR
Part Status : Active
Current - Output (Typ) : -
Packaging : Tape & Reel (TR)
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Number of Elements : 1
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Quiescent (Max) : 710nA
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Output Type : CMOS, TTL
Hysteresis : 50mV