103JT-050
Bomkey ( HK ) Electronic Co.,Limited
Contact Now
103JT-050
  • 1
Brand Name : Semitec
Model Number : 103JT-050
Place of Origin : PHILIPPINES
MOQ : 1PCS
Payment Terms : T/T, L/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 500000 PCS
Delivery Time : STOCK
Packaging Details : 1000/Bag
Certification : RoHS DIRECTIVE2011/65/EU
Description : 103JT-050 Thin Film Ntc Thermistor Temperature Sensors PCB Mount Type
Stock : 50000 PCS
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Category : NTC Thermistors Temperature Sensors
Mfr : Semitec
Series : JT
Package : Bulk
Product Status : Active
Resistance in Ohms @ 25°C : 10K Ω
Resistance Tolerance : ±1%
B 25/85 : 3435K
B Value Tolerance : ±1%
Operating Temperature : -50~125℃
Power - Max : 3.5 mW
Shape Length : 50mm
Mounting Type : PCB Mount
Termination Style : Radial
Contact Now
103JT-050 Semitec 10K Ω±1% 3435K±1% 50mm Thin film NTC Thermistor temperature Sensor
103JT-050
Part No. R25※1 R25Tolerance B-value※2 Dissipation factor
mW/℃
Thermal time constant s※3 Rated power
mW at 25℃
Operating Temperature range
103JT 10.0kΩ ±1% 3435K±1% approx. 0.7 approx. 5 3.5 −50〜+125
104JT 100kΩ 4390K±1%
※1:Rated zero-power resistance at 25℃
※2:B-value determined by rated zero-power resistance at 25℃ and 85℃
※3:Time required to reach 63.2% of temperature difference. Measured in still air.